leer
Odd Fellows Poland
Odd FellowsOdd FellowsOdd FellowsOdd FellowsOdd FellowsOdd Fellows
Following the tradition of the medieval guilds, the Odd Fellows is a society formed of people who combine together for mutual aid and conviviality, providing social and practical support for each other.
 
Erfurt live Header8
Start arrow Historia
Erfurt live Header10 Erfurt live leer0
Menu główne
Start
I.O.O.F.
Historia
Aktualności
Wydarzenia
Nowa galeria
Wyslij kartkę
Napisz do nas
Linki
Szukaj
Poczta
Polecamy
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Imieniny
27 Maja 2022
Piątek
Imieniny obchodzą:
Beda, Izydor, Jan,
Juliusz, Lucjan,
Magdalena, Radowit
Do końca roku zostało 219 dni.
INDEPENDENT ORDER OF ODD FELLOWS: "STETINUM"

STOWARZYSZENIE BRATNIEJ POMOCY "ODD FELLOWS"
W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ODDZIAŁ "STETINUM"

70-560 Szczecin, ul. Czesława 9
tel. 668-818-850Historia PDF Drukuj
 Independent Orden Odd Fellows (IOOF)

Zalążki Stowarzyszenia datowane są na koniec XVIII wieku. Wówczas członkowie klasy średniej a Anglii tworzyli lokalne bractwa dla wspólnej ochrony przed bezrobociem oraz wzajemnej pomocy. Stowarzyszanie się mieszczan było uważane za coś niezwykłego (odd). Bractwa te obejmowały swoim działaniem mężczyzn wykonujących nietypowe (odd) lub sezonowe prace. Te dwa znaczenia słowa ODD stały się źródłem nazwy Stowarzyszenia.
Każde ugrupowanie towarzyskie i dobroczynne jest wzajemnym stowarzyszeniem jednostek, które jako główny cel stawia sobie dobro swoich członków. Jednym z podstawowych założeń jest zagwarantowanie członkom pomocy w potrzebie w przypadku choroby, bezrobocia lub innych nieszczęść. Niesienie ulgi i zapewnianie pożywienia członkom, ich rodzinom i bliskim krewnym, wdowom i sierotom było na początku głównym celem organizacji OF. Cele te zostały wiernie i stale podtrzymywane na przestrzeni historii Stowarzyszenia.
Instytucja OF miała swój początek w Manchesterze w Angli w roku 1812 lub 1813, mimo iż ‘przyjazne stowarzyszenia’, z których powstał OF wcześniej już istniały w różnych częściach Anglii. Przetrwały zapisy istnienia stowarzyszeń takich jak: Oakly Arms, Borough of Southwark, które istniały już od 1745 roku, a także innych podobnych stowarzyszeń w tym wczesnym okresie. Stowarzyszenia te, istniały niemal wyłącznie w celu zapewnienia pomocy w znalezieniu pracy członkom, którzy byli jej pozbawieni. Stopniowo, cele i działania uległy poszerzeniu, przyjęto wspólne obrzędy i utworzono federację. W wyniku powstała instytucja OF w Manchesterze w 1812 lub 1813 roku. Jako główny cel OF zadeklarowała ‘niesienie pomocy każdemu, kto się zgłosi w chorobie czy nieszczęściu, o ile jest przywiązany do Królowej i rządu oraz wierny Stowarzyszeniu. Te wczesne towarzystwa przyjaźni i pierwsze Stowarzyszenie OF w Manchesterze obejmowały honorowych, skromnych, oszczędnych i biednych robotników, których jedynym celem było zapewnienie ulgi współtowarzyszom w czasach niedoli. Wraz ze wzrostem Stowarzyszenia, obszar dobroczynności i posługi poszerzył się i stał bardziej ekspansywny

TWÓRCA IOOF


Thomas Wildey, twórca IOOF urodził się w Londynie w 1782 roku. Wstąpił do Odd Fellows w 1804 roku. W owym okresie nie istniała struktura organizacyjna Stowarzyszenia. Celem Wildeya była organizacja współpracy oraz wzajemnej pomocy członków. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki kontynuował swoją pracę. Tam, 26 kwietnia 1819 r. Utworzono IOOF, niezależny od angielskiego Odd Fellows. Aktywność twórcy IOOF zaowocowała wzrostem liczby kół i członków. W roku śmierci Wildeya, w 1861 r. Było już ponad 200 tysięcy członków. Obecnie istnieje na świecie ponad dwadzieścia tysięcy oddziałów liczących ponad 800 tysięcy członków. W 1851 r. Utworzono żeńskie oddziały „Rebeka”. Wstępowały do nich głównie wdowy, żony, siostry, matki i córki członków Stowarzyszenia

IOOF na ziemiach Polskich :

Pierwsze oddziały powstały w drugiej połowie XIX wieku w zaborze pruskim: w Poznaniu, Inowrocławiu, Bydgoszczy, Gnieźnie, Toruniu i Grudziądzu. Po I wojnie światowej działało w Polsce 6 oddziałów. Powstanie w okresie II RP Zarządu Głównego pozwoliło na rozszerzenie wpływu Stowarzyszenia na cały kraj. W 1938 r. Stowarzyszenie rozwiązało się.

Po II wojnie światowej dopiero w latach 90-tych powstały warunki do wznowienia działalności IOOF. W listopadzie 1991 r. 7 mieszkańców Wrocławia zostało przyjętych do Stowarzyszenia w oddziale „Catena 113” w Boras w Szwecji.
15 Kwietnia 1992 r. wpisano do rejestru stowarzyszeń Stowarzyszenie Bratniej Pomocy „Odd Fellows” w Rzeczypospolitej Polskiej.

Stowarzyszenie posiada następujące Oddziały na terenie Polski:

Oddział nr 1 "Zygmunt" we Wrocławiu,
Oddział nr 2 "Comenius" w Lesznie,
Oddział nr 3 "Lubusia"w Zielonej Górze,
Oddział nr 4 "Wratysław" we Wrocławiu,
Oddział nr 5 "Wars" w Warszawie,
Oddział nr 6 "Bogusław" w Szczecinie,

Oddział żeński - Rebeca nr 1 "Anna" we Wrocławiu.

 Ciekawostki:

Przedwojenna siedziba IOOF we Wrocławiu - obecnie kino Lwów przy ul. Hallera. Przed wojną mieściły się tam Oddziały : "Morse", "Moltke","Phonix", "Freundschaft" i "Caritas".
Wygląd obecny (ul. Ogarna 27) przedwojennej siedziby Oddziału Gedania nr 3 w Gdańsku.

 
Sondy
Jak trafileś na naszą stronę...
 
Pogoda

Pogoda dla twojej okolicy.

Licznik odwiedzin

...................................................
Erfurt live leer
Erfurt live leer
Erfurt live unten Erfurt live leer Erfurt live unten

Design by: Webdesign Erfurt